2016. július 27., szerda

Törőcsik Mari: "Ott sem én vagyok a főszereplő"

Nyolcvanadik születésnapját Jordán Tamás rendezésében ünnepelte meg a Nemzeti Színház. Az öreg halász és a tenger, Hemingway regényének színpadi változata, Törőcsik Mari előadásában azonban elmaradt. Ennek a bemutatója lett volna november 23-án, de nem lehetett, mert az orvosok úgy ítélték meg: a kétórás intenzív színpadi jelenlét veszélyesen megterhelné a színésznő fizikai állapotát.



Törőcsik Mari természetesen nem vonul vissza. Még nem. Még bírja. Ibsen Brandjában két szerepet is játszik: a pap kapzsi anyját, aki a világi javak bűvöletében él, és Gerdet, aki a másik véglet: inkább a természethez ragaszkodik, semmint az emberekhez. Az Éjjeli menedékhely Lukáját is tovább viszi, akárcsak a vígszínházi Átutazók mindenkin átlátó idős asszonyát. De mint mondja: egészségi állapotára való tekintettel mostantól fogva ezerszer meggondolja, milyen felkérésre mond igent. Nem teheti ki magát semmiféle fizikai megterhelésnek. Az utóbbi egy évben többször is kórházi vizsgálatra szorult, de már erről sem szívesen beszél. Hangjából, kedélyállapotából ítélve komoly hörgőgyulladása után sok mindenből elege van.

Nem titkolja, hogy istápolásra szorul, most mégis két filmben játszott egymás után. Előbb Kamondi Zoltánnal, majd Mészáros Mártával forgatott.
A Kamondi-film nem volt fárasztó. Öt mondatom volt, tolószékben ültem. Csak sokat kellett ott lennem.

És Mészáros Mártánál?

Ott sem én vagyok a főszereplő, hanem a fiatalkori énem. És ez a munka sem volt megerőltető, pedig több mint tíz napom volt a filmben. Csak tudja… néha úgy érzem, összeesek. Abba kellene már hagynom az egészet, de ha megtenném, abba halnék bele. Az a bajom, hogy nehezen mondok nemet. Kórházban voltam megint, teletömtek antibiotikummal, de megmentettek. Ez az őrült Xavér, a Varnus is beharangozta, hogy ott leszek a szegedi koncertjén. Nem is tudtam róla. Szerencsére az sem volt kimerítő. Fenn ültem a színpadon, ő orgonázott, aztán kérdezett, én meg sztoriztam.

Mészáros Márta készülő filmje, a tabutémát boncolgató Aurora Borealis – Északi fény a megszálló szovjet katonák által nemzett gyermekek története.


Mészáros Márta világhírű asszony. Fel sem tudom fogni, hogy magyar részről olyan nehezen kapta meg a pénzt. Többször volt Cannes-ban, díjat nyert és mégis! Nálunk ez sem elég. Itt van ez a fiatal rendező, a Saul fia rendezője. Nem jut eszembe a neve.
Az Új szó teljes interjújáért klikk.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése